×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

بسیاری از تحلیلگران معتقدند در سایه قدرت بازدارندگی ایران و با توجه به تجربه رفتارهای حساب‌شده ایرانی‌ها در شرایط حساس هرگونه سناریو تنش‌آفرینی ضد تهران پس از ترور «محسن فخری‌زاده» رد می‌شود.

روزنامه رای‌الیوم در ادامه گزارش‌های مربوط به ترور  شهید «محسن فخری زاده» در مقاله‌ای نوشت که در حال حاضر در همه رسانه‌های قدیم و جدید مهمترین بحث، موضوع ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ایران است.

در این میان برخی تحلیلگران معتقدند رژیم صهیونیستی توانایی اجرای هیچ گونه ابتکار عملی ضد ایران را ندارد و در روزهای باقی مانده «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی آمریکا در کاخ سفید قصد دارد با اقداماتی چون ترور دانشمند برجسته هسته‌ای ایران، آمریکا را تحریک به تنش آفرینی ضد ایران کند.

اما در واقع رژیم غاصب صهیونیستی صرف نظر از هر کشور و مذهبی همواره به دنبال مورد هدف قرار دادن عناصر قدرت در امت اسلامی بوده است. پیش از محسن فخری زاده دانشمندان هسته‌ای دیگر ایران همچون «مسعود محمدی»، «مجید شهریاری»، «مصطفی احمدی روشن» و… نیز به دست همین عوامل جنایتکار ترور شدند. سیاست وحشیانه ترور رژیم صهیونیستی در برابر امت اسلامی تنها منحصر به جمهوری اسلامی ایران نمی‌شود؛ بلکه دانشمندان هسته ای عرب نیز همچون «یحیی المشد» و «ابراهیم الظاهر» به دست دشمن کوردل ترور شدند.

در همین زمینه دکتر «سری عبد الغنی» اندیشمند مصری تاکید کرد که ترور دانشمندان یک استراتژی ناجوانمردانه صهیونیستی است. سایر شخصیت‌های مصری نیز در شبکه‌های اجتماعی در واکنش به ترور دانشمند ایرانی، به ترور دانشمندان کشور خود از جمله یحیى المشد و سمیرة موسى وجمال حمدان  اشاره کردند.

شادی سعودی‌ها از ترور دانشمند ایرانی

اما در طرف مقابل شمار زیادی از سعودی‌ها با ابراز خوشحالی از ترور دانشمند هسته‌ای ایران با تکیه بر اوهام همیشگی خود از تروریست‌های آمریکایی و صهیونیستی خواستند تا برای مقابله با نفوذ ایران سایر عناصر قدرت در این کشور را نیز مورد هدف قرار دهند.

اما بسیاری از کارشناسان و اندیشمندان عربی همچون «رفقی بدوی» با محکوم کردن این جنایت تروریستی صراحتا اعلام کردند که آیا ترور دانشمند هسته‌ای ایران به دست اسرائیل این واقعیت را به کشورهای عربی ثابت نمی‌کند که ایران دشمن رژیم اشغالگر و حامی فلسطین است، بنابراین آیا زمان آن نرسیده که بدانیم ایران در کنار ماست نه ضد ما؟!

«عبد الخالق فاروق» اقتصاددانان مشهور مصری در این راستا اظهار داشت که این جنایت تروریستی که عناصر تحت حمایت و آموزش رژیم صهیونیستی و برخی شیخ نشینان خلیج فارس علیه پروفسور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ایران مرتکب شدند تنها موجب افزایش قدرت کشورهای آزاده و حمایت از محور مقاومت که کرامت عربی و اسلامی را در منطقه و سراسر جهان برای ما حفظ کرده ، می‌شود.

پس از انتشار خبر ترور دانشمند ایرانی که طبق شاخص‌های بارز به دست عناصر مرتبط با سیا و موساد انجام شده، برخی رسانه‌های خارجی و عربی تلاش می‌کنند اهداف پشت پرده این جنایت را به ادعای حمله نظامی ترامپ علیه ایران ارتباط دهند؛ به این صورت که رژیم صهیونیستی با همکاری آمریکا سعی دارد با انجام چنین جنایتی ایران را وادار به یک واکنش احساسی و شتاب‌زده کند.

اما همانطور که کارشناسان عرب نیز به آن معتقدند تجربه سالهای دور نشان داده که ایرانی‌ها در این شرایط با پرهیز از هرگونه تحرک خطرناک، بسیار حساب‌شده و دقیق عمل می‌کنند.

در این زمینه پایگاه خبری شبکه المیادین با انتشار مقاله‌ای درباره چگونگی پاسخ ایران به جنایت ترور محسن فخری‌زاده نوشت که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران با توجه به توازن قدرت در منطقه و توانایی بازدارندگی ایران و محور مقاومت سناریو انجام یک درگیری گسترده با ایالات متحده پس از ترور دانشمند ایرانی، رد می‌شود.

برخی نیز معتقدند که دولت کنونی آمریکا که ردپای آن به وضوح در جنایت ترور شهید فخری‌زاده دیده می‌شود قصد دارد با این اقدام شرایط را برای دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا پیچیده کند. اما همانطور که سیاست ریشه‌ای آمریکا در برابر ایران از گذشته‌های دور اثبات کرده، هر دولتی در ایالات متحده صرف نظر از اینکه دموکرات باشد یا جمهوری‌خواه همواره دشمن اول ایران بوده و سیاست ترور دانشمندان ایرانی در دستور کار همه دولت‌های آمریکا قرار داشته است.

المیادین در این گزارش همچنین به جنایت ترور سردار سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» به دست تروریست‌های آمریکایی و چگونگی پاسخ ایران به این جنایت نیز اشاره کرد.

در این گزارش آمده که ایران بعد از اینکه در اولین پاسخ به جنایت ترور سردار بزرگ خود، به شکل علنی و رسمی پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در عراق را موشک‌باران کرد، بدون این که آمریکا حتی کوچکترین واکنش عملی داشته باشد؛ نام ایران به عنوان اولین کشوری که بعد از جنگ جهانی دوم مستقیما و علنا ایالات متحده را مورد هدف قرار داد بدون اینکه پاسخی از سمت آن دریافت کند، ثبت شد. ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران صراحتا اعلام کرد این اقدام تنها یک سیلی به جنایتکاران آمریکایی بود و پاسخ اصلی در اخراج همه آمریکایی‌ها از غرب آسیا است.

بسیاری از کارشناسان همچنین موضوع سفر محرمانه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی و دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور در حضور «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا را در راستای اقدامات ضد ایرانی توصیف کردند.

بر اساس اطلاعات، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یکی از کنفرانس های خود در سال ۲۰۱۸ نام محسن فخری زاده را ذکر و اعلام کرده بود که این نام را خوب به خاطر بسپارید. همچنین رسانه‌های صهیونیستی پیش از این بارها اعلام کرده بودند که طرحی برای ترور محسن فخری زاده طراحی شده بود که به نتیجه نرسید. در سایه این اطلاعات و با توجه به نقش و اهمیت جایگاه فخری زاده در توسعه توانایی‌های نظامی ایران انگشت اتهام در این جنایت بلافاصله به سمت رژیم صهیونیستی که طبق شاخص های بارز با حمایت و کمک آمریکا دست به این جنایت زده گرفته می شود.

در واقع رژیم صهیونیستی بدون تایید و حمایت قبلی آمریکا توانایی تحمل پیامدهای هرگونه عملیاتی ضد ایران را هرگز نخواهد داشت؛ چرا که هیچ کس نمی تواند واکنش ایران و سطح آن را در چنین شرایطی حدس بزند. بنابراین صهیونیست‌ها به خوبی می‌دانند که قادر به رویارویی با ایران نیستند.

در حقیقت ترور دانشمندان ایرانی چه در زمینه هسته‌ای و چه زمینه‌های دیگر و یا سایر دانشمندان کشورهای محور مقاومت توسط بازوهای مستقیم تروریستی رژیم اسرائیل همچون موساد و یا عناصر غیرمستقیم آن مانند سایر گروه های تروریستی که تحت نظر موساد اداره می‌شوند موضوع جدیدی نیست. رژیم صهیونیستی پس از ناکامی در برابر توانایی‌های انسانی و فکری محور مقاومت سیاست وحشیانه ترور را در پیش گرفته است.

از سوی دیگر این جنایت را می توانیم در دسته اقداماتی که از نتانیاهو و دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا انتظار می رود قرار دهیم. محسن فخری زاده به عنوان رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران مسئول مانور توسعه توانایی‌هایی مدرن بود که واشنگتن و تل آویو آن را نقطه کانونی توانایی‌های ایران در تقابل استراتژیک می دانند.

از یک بعد دیگر می‌توان این ترور را مربوط به تلاش های مستقیم دونالد ترامپ و نتانیاهو برای انجام اقدامات استثنایی با هدف ممانعت از روند تعادل روابط بین المللی در منطقه در زمینه توافق هسته‌ای ایران دانست؛ چرا که «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا بارها اعلام کرده به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است؛ موضوعی که صهیونیست به شدت نگران آن هستند.

همه این موارد نشان می‌دهد که ترور محسن فخری زاده تنها می‌تواند به دست آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام گرفته باشد؛ اما ایران چگونه این جنایت را ارزیابی می کند و پاسخ آن چگونه خواهد بود.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تاریخ ایران در برخورد با شرایط مشابه نشان داده که مواضع ایرانی ها در این زمینه حساب شده و پایدار است و می‌توان واکنش تهران به این جنایت را در حال حاضر در دو سطح مورد بررسی قرار داد:

– ایران هرگز در برابر این جنایت سکوت نخواهد کرد و قطعاً این اقدام را در سطحی برابر تلافی و همه عاملانی که به شکل مستقیم یا غیر مستقیم در آن دست داشتند را مجازات خواهد کرد.

– طبیعی است که ایران به سرعت عکس العمل نشان نمی‌دهد و به یک بازه زمانی برای بررسی واکنش مناسب و شایسته این جنایت نیاز دارد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و شکست دونالد ترامپ در آن سناریو‌های زیادی برای تغییر سیاست های آمریکا در قبال منطقه مطرح شد؛ سیاست‌هایی که اصلاً باب میل صهیونیست‌ها نیست.

رژیم صهیونیستی همواره در چنین شرایطی با هدف به هم ریختن اوضاع و کارت ها دست به اقدامات نسنجیده میزند. تحرکات مشکوک رژیم‌صهیونیستی در روزهای اخیر از جمله سفر پنهانی بنیامین نتانیاهو به عربستان سعودی و دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور در حضور «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا و همراهی «یوسی کوهن» رئیس موساد در این سفر با نتانیاهو از جمله اقدامات ضد ایرانی بود که تحلیلگران آن را جدا از جنایت ترور دانشمند ایرانی نمی‌دانند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از ۳ مقام اطلاعاتی فاش کرد که رژیم صهیونیستی پشت ترور محسن فخری زاده قرار دارد. در واقع همواره ردپای سرویس جاسوسی موساد به شکل مستقیم یا غیر مستقیم در ترور دانشمندان ایرانی یا عرب دیده می شود.

در سال ۲۰۱۸ موساد چهار تن از دانشمندان عرب از جمله «هشام سلیم مراد» دانشجوی لبنانی در رشته فیزیک هسته ای در فرانسه و «علی خیرالدین» دانشجوی لبنانی در کانادا را ترور کرد. همچنین مهندس «ایمان حسام الرزه» نابغه فلسطینی در علم شیمی و دکتر «فادی محمد البطش» دانشمند فلسطینی در علم برق نیز از جمله دانشمندانی بودند که توسط سرویس جاسوسی موساد ترور شدند.

اما ایران پس از شهادت دانشمند بزرگ خود به عنوان یک کشور پیشرو در محور مقاومت بیش از قبل به پروژه هسته ای خود پایبند خواهد بود؛ چرا که این کشور حق دارد از همه ابزارهای قدرت و بازدارندگی برخوردار شود که نهایتا پیروزی ایران و محور مقاومت در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی را به دنبال خواهد داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true