×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش:

بخشی از توانمندی پهپادی ارتش در رژه ۲۹ فروردین به نمایش گذاشته می‌شود
امیر سرتیپ دوم شهرام حسن نژاد گفت: برای اولین بار بخشی از توانمندی پهپادی ارتش در رژه ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشته می‌شود.
به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ دوم شهرام حسن نژاد روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن روز ارتش، اظهار کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران که در ۲۹ فروردین وارد مرحله جدیدی از حیات خود شد، نقش بسیار سازنده و بی بدلیلی طی این ۴ دهه داشته است و بعد از جنگ تحمیلی شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش ارتش جمهوری اسلامی ایران و به خصوص نیروی زمینی هستیم.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش، ۲۹ فروردین را ادامه پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: یکی از یادگاران بزرگ امام راحل نهادسازی در سال‌های اولیه انقلاب بود؛ در کنار آن یکی از نهادهایی که تغییر، حیات مجدد و رشد شکوفایی پیدا کرد ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.
وی افزود: در پرتو انقلاب اسلامی و امید و نگاه خوشبینانه به آینده، ارتش پله پله و گام به گام رشد بسیار فزاینده‌ای پیدا کرد و  امروز توانسته از علوم «های‌تک» (High tech) در حوزه جنگال، پهپاد و سایبر بهره ببرد.
امیر سرتیپ دوم شهرام حسن‌نژاد با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و ریل گذاری آن توسط فرماندهی معظم کل قوا(مدظله العالی) گفت: بخش مهمی از این بیانیه به علم و پژوهش برمی‌گردد. در این زمینه پهپادها نتیجه علم، پژوهش و تفکر بومی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح هستند. روند این علم در کشور ما نهادینه شده که خروجی این علم و فناوری ظهور قدرت پهپادی در نیروی زمینی ارتش در زمان تحریم بوده است.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش، گفت: توانمندی پهپادی ارتش محصول و مولود زمانی است که تحریم‌های غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران اعمال شد. این نشان دهنده  توانمندی علمی، پژوهشی، دانایی و عمل فرزندان این مرز و بوم در ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی محوری است.
وی افزود: ادامه این روند نیاز به پشتیبانی، ممارست، ارتباط بین تمامی دستگاه‌ها، ارتباط بین یگان‌های پهپادی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی – پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش بنیان دارد که البته این ارتباطات تا حدود زیادی برقرار شده اما کافی نیست باید توسعه بیشتری داشته باشد.
امیر سرتیپ دوم شهرام حسن‌نژاد یادآور شد: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و شرکت‌های وابسته به آن توانستند در گام دوم انقلاب و قبل از آن زمینه بسیار خوبی را فراهم کنند و امروز به رشد و بالندگی و شکوفایی برای پشتیبانی نیروهای مسلح به خصوص در حوزه پهپادی برسند و در این راه جوانان خلاق کشور می‌توانند این مسیر را با شدت و حدت بیشتری ادامه دهند.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش گفت: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در حوزه پهپادی می تواند مرزهای جمهوری اسلامی ایران را همزمان پوشش دهد. ما به صورت پوشش دائمی در مرزهای جمهوری اسلامی ایران حضور داریم و بر اساس نص صریح قانون اساسی مبنی بر حفظ تمامیت ارضی توسط نیروی زمینی قهرمان و محوری ارتش در حوزه پهپادی این کارها را انجام می دهیم.
وی با بیان این که نیروی زمینی ارتش تنها نیرویی نیست که دارای پهپاد است، گفت: در سطح ارتش و نیروهای مسلح هم این ساختار و تشکل وجود دارد. ضمن اینکه یک همپوشانی بین نیروهای ارتش در حوزه پهپادی، جنگال پایه، فاوا، رزمی و عملیات‌های تخریب دشمن در عمق و همینطور مراقبت و شناسایی به وجود آمده است.
امیر سرتیپ دوم شهرام حسن نژاد اظهار کرد: رزمایشی که در قالب اقتدار پهپادی در منطقه عمومی سمنان برگزار شد، نه تنها نشان دهنده گوشه ای از توان پهپادی ارتش بود بلکه نشان داد که پهپاد به عنوان یکی از تجهیزات چند بعدی در ارتش جمهوری اسلامی ایران می تواند ماموریت‌های خود را در هوا در قالب یک یگان بدون سرنشین انجام دهد.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی افزود: در واقع باید بتوانیم دشمن را در آن سوی مرزها متوقف کنیم و یکی از ابزارهایی که در حوزه ساختاری و آمایشی می‌تواند کمک کند پهپادها هستند. چون این قابلیت را دارند که به صورت ۲۴ ساعته رصد عمومی و خصوصی منطقه را به عهده بگیرند.
امیر سرتیپ دوم شهرام حسن نژاد تاکید کرد: اولین نکته ما توسعه ساختار، سازمان و آمایش است برای این که بتوانیم رصد مناسبی در مناطق مرزی داشته باشیم. در حقیقت به دنبال ایجاد یک پوشش موزاییکی در مناطق مرزی هستیم.
وی ادامه داد: دومین نکته‌ای که در سال ۱۴۰۰ به دنبال آن هستیم و این هم با تدابیر فرمانده نیروی زمینی شکل ‌گرفته توسعه تجهیزات بومی است.
امیر حسن نژاد با بیان اینکه ما در حوزه تجهیزات بخصوص پهپادی به لبه علم رسیدیم، اظهار کرد: با تدابیر فرماندهی نیروی زمینی در سال ۱۴۰۰ از طریق صنایع داخلی و توانمندی‌های جهاد خودکفایی نیروی زمینی، به دنبال تکمیل چرخه تولید و تامین پهپاد و تجهیزات جانبی آن در گروه پهپاد هستیم.
وی افزود: سومین نکته بحث توسعه نیروی انسانی متخصص است. عمر پهپاد در نیروی زمینی بسیار جوان است بنابراین می طلبد که جوانان در این ساختار حضور فعال داشته باشند. جذب، آموزش، به کارگیری و ارتقای  توانمندی‌های آموزشی و علمی و میدانی جوانان یکی از اهداف ما در سال ۱۴۰۰ است.
امیر حسن‌نژاد یادآور شد: در حوزه پهپاد بحث عملیات خیلی مهم است بنابراین هر آنچه که در حوزه ساختاری، تجهیزاتی و نیروی انسانی تلاش می کنیم یک جا باید این تلاش‌ها خود را نشان دهد.
وی گفت: برای سال ۱۴۰۰ رزمایش‌هایی را با محوریت نیروی زمینی پیش بینی کرده‌ایم که استفاده از پهپاد یکی از محورهای اصلی این رزمایش‌هاست.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی تاکید کرد: در کنار سایر توانمندی‌های نیروی زمینی ارتش اعم از توان زرهی، واکنش سریع، متحرک هجومی، توپخانه و هوانیروز، پهپاد به عنوان یک پازل تکمیل کننده در حوزه آمادگی و توان رزمی می‌تواند به این نیرو کمک کند و این در قالب رزمایش‌ها و تمرینات صحرایی شکل خواهد گرفت.
امیر حسن نژاد با تاکید بر اینکه پهپادها در نبردهای آینده نقش بسیار تاثیرگذاری بر صحنه عملیات خواهند داشت، گفت: نیروی زمینی مانند گذشته با استفاده از این توانمندی برای مردم ایران به خصوص در مناطق مرزی امنیت، ثبات و آرامش را به ارمغان می‌آورد.
وی در ادامه با تشریح پهپادهای نیروی زمینی و ماموریت‌های آنها گفت: تایپ‌های پرنده نیروی زمینی متناسب با ماموریت‌های آن است. ما دارای تایپ‌های پرنده مراقبت، شناسایی و رزمی هستیم که پرنده‌های رزمی به دو شکل عمل می‌کنند؛ یکی به صورت نقطه زن عمل می‌کنند یعنی به موشک‌های نقطه زن تجهیز می‌شوند و شکل دیگر پرنده‌های رزمی انتحاری هستند که بعد از اصابت به هدف منفجر می‌شوند و تفاوت آنها با  موشک این است که در حین پرواز قابلیت کنترل دارند.
امیرحسن نژاد افزود: در حوزه تحقیق و پژوهش ممکن است از شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود اما در بحث تولید به خصوص پرنده‌های پهن پیکر صنایع دفاعی با همکاری سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی این کار را انجام می دهند.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی گفت: در سال ۱۴۰۰ ما به دنبال تولید انواع شبیه‌سازهای پهپادی هستیم.
وی  افزود: برای اولین بار بخشی از توانمندی پهپادی ارتش در رژه ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشته می‌شود.
امیر سرتیپ دوم حسن نژاد به آموزش خلبانان پهپاد اشاره کرد و گفت: یکی از خلاقیت‌هایی که ارتش جمهوری اسلامی ایران داشته، استفاده بهینه از توانمندی‌های تمام نیروها در حوزه پهپادی است. به خاطر همین دانشکده پهپاد در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری نیروی هوایی ارتش راه‌اندازی شده و به صورت یک دوره کامل افسری و درجه داری آموزش‌های فنی و خلبانی در آنجا برگزار می‌شود. این افراد آموزش دیده در نیروهای مختلف ارتش به کار گرفته می‌شوند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true