×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

روز ۱۹ بهمن ماه در جمهوری اسلامی ایران به نام روز نیروی هوایی شناخته می شود. ۳۸ سال پیش در این روز در حالی که امام خمینی (ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران پس از سال ها تبعید، پیروزمندانه به ایران بازگشته بود و قصد تشکیل حکومتی اسلامی را داشت، فرماندهان و اعضای نیروی هوایی ارتش ایران در حرکتی خودجوش به محضر امام خمینی رسیدند و با آرمان های انقلابی ایشان بیعت کردند. این اتفاق در روند پیروزی انقلاب نقش بسیار مهمی داشت تا جایی که بزرگان انقلاب آن را امدادی غیبی از جانب خداوند خوانده اند. امسال نیز همچون سال های گذشته، در سالگرد این حماسه بزرگ، فرماندهان نیروی هوایی، که اکنون ۳۸ سال سابقه درخشان انقلابی در کارنامه خود دارند به حضور رهبر انقلاب رسیدند و با آرمان های انقلاب اسلامی تجدید بیعت کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش، این نیرو را نیرویی فعال و خوش نام خواندند که نقاط روشن فراوانی در کارنامه خود دارد. ایشان حادثۀ نوزدهم بهمن ماه سال ۵۷ را حادثه ای تعیین کننده در تاریخ ایران دانستند که ضربه سهمگینی به رژیم شاهنشاهی وارد کرد. در آن زمان نیروی هوایی ارتش، نزدیکترین بخشِ ارتش به رژیم طاغوت بود و بیش از هر بخش دیگری مورد اعتماد آن رژیم بود. بسیاری از افسران نیروی هوایی ارتش تحت آموزش آمریکایی ها در ایران و آمریکا بودند و شاید به همین دلیل انتظار می رفت این بخش از ارتش، بیش از سایرین به رژیم پهلوی که دست نشانده آمریکا بود، وفادار باشد. اما ظلم و ستم و مردم کشی رژیم وابسته پهلوی و دشمنی آشکارش با اعتقادات اسلامی مردم ایران ، همچنین روشنگری ها و مبارزات بی امان مردم و روحانیون باعث شده بود حساس ترین بخش های ارتش نیز از این رژیم ابراز برائت کنند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای که خود در جلسه بیعت همافران با امام خمینی در سال ۵۷، حضور داشتند در توصیف این اتفاق عظیم فرمودند: «افسران نیروی هوایی نه مخفیانه، [بلکه] روز روشن، آشکارا به طرف مدرسه‌ی محلّ سکونت امام می آمدند، گروه‌گروه – گروهان‌گروهان- پشت سر هم حرکت می کردند و شعار می دادند در حالی که کارت های شناسایی‌شان را بالای دستشان گرفته بودند؛ خیلی حادثه‌ی عجیبی بود؛ یعنی درست مصداق این آیه‌ی شریفه: « …و[لی] خدا از آنجایی که تصوّر نمی کردند به سراغشان آمد. » (حشر، ۲) از جایی که در حساب رژیم طاغوت نمی گنجید، ضربه ‌خوردند.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بیعت افسران نیروی هوایی ارتش را با امام خمینی (ره) مصداق روزی حساب نشده ای که خداوند به متقین وعده داده است، معرفی کردند. خداوند در قرآن می فرماید: «و هر کس از خدا پروا کند، [خدا] برای او راه بیرون شدنی قرار می دهد و از جایی که حسابش را نمی کند به او روزی می رساند.» حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به این آیه از قرآن کریم، فرمودند در اینکه محاسبات عقلی، همیشه لازم و ضروری است شکی نیست و هیچ آموزه ای در اسلام ، مؤمنین را از محاسبات فکری باز نمی دارد اما مطابق تعالیم قرآنی، انسان همواره باید در محاسبات خود جایی برای محاسبات فراتر از مسائل مادی و فراتر از عقل انسان باز بگذارد. این همان روزی ای است که مطابق آموزه های اسلامی هر انسان مؤمنی باید انتظارش را داشته باشد. حضرت آیت الله خامنه ای پیروزی ایران در ۸ سال جنگ تحمیلی علیه رژیم صدام، نمونه ای از این روزی های حساب نشده از سوی خداوند دانستند. رژیم صدام که در آن زمان مورد حمایت آمریکا و همه قدرت های بزرگ و دارای ارتش منظم و قوی و آخرین تجهیزات جنگی بود به ایران حمله کرد. در حالی که تنها یک سال و اندی از پیروزی انقلاب و متلاشی شدن رژیم وابستۀ پهلوی، می گذشت. ایران اسلامی در آن زمان، ارتش منظمی نداشت و به شدت دچار کمبود انواع امکانات از جمله تجهیزات نظامی بود. حضرت آیت الله خامنه ای یادآوری کردند که در زمان آغاز جنگ، مطابق محاسبات دقیق مهندسان، تمامی جنگنده های ایران به دلیل نداشتن قطعات و نیروی متخصص برای تعمیر و آماده سازی، تنها هجده روز توان پرواز داشتند اما به لطف الهی با تمام مشکلات موجود، نیروی هوایی ما تا پایان جنگ هشت ساله فعال بود و موفقیت های بسیاری به دست آورد که این مدد الهی بود که در محاسبات مادی ما نمی گنجید.

رهبرمعظم انقلاب تأکید کردند : «اگر در ذیل توکّل به خدا و امید به خدا عقلانیّت را به کار بیندازیم، آن‌وقت این راه برای ما باز خواهد شد؛ نه اینکه عقلانیّت را تعطیل کنیم، نه اینکه محاسبات مادّی را کنار بگذاریم؛ همه‌ی اینها لازم است و ما هم همیشه تأکید می کنیم، امّا در کنار این، اگر چنانچه اهل توکّل به خدا هستیم، اهل امید به خدا هستیم یک جایی بگذارید برای مدد الهی» ایشان تأکید کردند: «در این ۳۷، ۳۸ سالی که از اوّل انقلاب گذشته، در همه‌ی مسائلِ انقلاب همین‌جور بوده و ما همیشه مدد الهی را مشاهده کرده‌ایم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در ادامه سخنان خود، نیروی هوایی ارتش ایران را یک نیروی خوش نام معرفی کردند که در موقعیت های حساس انقلاب نقش آفرین بوده است. ایشان اشاره کردند کودتای نوژه که چند ماه بعد از پیروزی انقلاب برای سرنگونی نظام اسلامی طراحی شده بود، به واسطه هوشمندی و وفاداری برخی از اعضای نیروی هوایی خنثی شد. همچنین اولین جایی که در ارتش ایران قطعه سازی را آغاز کرد و خودکفایی را کلید زد، نیروی هوایی بود. حضرت آیت الله خامنه ای همچنین به نقش نیروی هوایی ارتش و بخصوص پدافند هوایی در پیروزی های جنگ تحمیلی اشاره کردند و آن را باعث حیرت دوست و دشمن دانستند. ایشان از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی خواستند همانند گذشته با جدیت و همّت بلند  از تنگناها عبور کنند و خلاء ها را پر کنند و بر قوت این نیرو بیفزایند.
دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی ارتش با رهبری

 

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید مجدد بر ضرورت بکارگیری عقلانیت ذیل امید و توکّل به خدای متعال فرمودند: «در صورتیکه ما عقلانیّت را در سایه‌ی اعتماد به شیطان ها به کار بگیریم، نتیجه جز یأس و شکست چیزی نخواهد بود.»  ایشان ادامه دادند: « اعتماد به شیاطین، اعتماد به آن کسی که با اصل وجود شما مخالف است، خطای بزرگی است. به آن قدرتی که اصل وجود جمهوری اسلامی را، اصل قدرت گرفتن اسلام را نمی تواند تحمّل بکند و نمی تواند بپذیرد، نمی شود اعتماد کرد و امید داشت» خداوند در قرآن می فرماید: «کسانى که کفر ورزیدند کارهایشان چون سرابى در زمینى هموار است که تشنه آن را آبى مى ‏پندارد تا چون بدان رسد آن را چیزى نیابد و خدا را نزد خویش یابد و حسابش را تمام به او دهد و خدا زودشمار است.» حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به این آیه فرمودند: «اگر به خدا اگر توکّل کردید، روزی حساب نشده  وجود دارد؛ ولی اگر به شیطان اگر اعتماد کردیم، همان سرابی است که تشنه از دور آن را آب می پندارد ولی آبی برای رفع تشنگی وجود ندارد.» ایشان تأکید کردند: « این حرفی است که یکایک من و شما بایستی همیشه در ذهنمان باشد؛ یکایک ملّت ایران باید در ذهنشان باشد. »

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود به اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا، ترامپ، که گفته بود  “ایران باید از اوباما متشکر باشد و از من بترسد” اشاره کرد و گفت: «حالا این آقا که تازه در ایالات متّحده [سرِ کار] آمده، می گوید شما باید از دولت اوباما متشکّر باشید! چرا متشکّر باشیم؟ به خاطر تحریم ها؟ به‌خاطر ایجاد داعش؟ به‌خاطر به آتش کشیدن منطقه؟ سوریه را به آتش کشیدند، عراق را به آتش کشیدند؛ چرا باید متشکّر باشیم؟ به‌خاطر حمایت از فتنه‌ی انتخابات در سال ۸۸ در کشور؟ …  از شما هم نمی ترسیم. روز بیست‌ و‌ دوّم بهمن، مردم جواب این تهدیدها و این حرف ها را در خیابان خواهند داد.»

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه تأکید کردند: «ما از تهدید کسی نمی ترسیم. بله، ما از این آقایی که تازه آمده، متشکّریم؛ تشکّر ما به‌خاطر این است که زحمت ما را کم کرد و چهره‌ی واقعی آمریکا را نشان داد. کاری که ما در طول سی و چند سال [درباره‌ی] فساد سیاسی، فساد اقتصادی،  فساد اخلاقی، فساد اجتماعی در دستگاه حاکمه‌ی آمریکا دائم می گفتیم، این آقا آمد در دوره‌ی انتخابات و بعد از انتخابات، این را علنی و عریان کرد. الان هم با این کارهایی که دارد می کند، نشان می دهد که حقیقت آمریکا چیست، حقوق‌ بشر آمریکایی یعنی چه؛ بچّه‌ی پنج‌ساله را دستبند می زنند! حقوق‌ بشرِ اینها، این است.»
رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به تأکیدات مکرر امام خمینی ، بر اطمینان نکردن به دشمن به ویژه آمریکا فرمودند: «ملّت ایران راه خودش را پیدا کرده؛ ملّت ایران حرکت را با منطق و عقلانیّت و با توکّل به خدا، با قدرت، با سرعت، با اطمینان به نفس دارد پیش می برد و این راه را طی می کند. امروز ملّت ایران به خودش اطمینان دارد؛ جوان های ما با اطمینان به نفس کار می کنند؛ دستگاه‌های دانشگاهی ما، مجموعه‌های دانشگاهی ما مملو و سرشار است از فکر و ابتکار که امروز در زمینه‌ی علم  دارد انجام می گیرد؛ عقلانیّت حرف اوّل را در کشور دارد می زند، منتها با توکّل به خدای متعال، با اعتماد به خدای متعال. ما می دانیم که ملّت ایران در این راه مطمئنّاً پیروز خواهد شد و به نتایج مطلوب خودش، به آرمان های مطلوب خودش خواهد رسید.»

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true