×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

رونمایی از سامانه‌های جدید پدافند هوایی ارتش در رزمایش‌های آتی/ ماموریت‌های پدافندی به پهپادها منتقل می‌شوند

رئیس جهاد خودکفایی پدافند هوایی ارتش با اشاره به دستاوردهای مختلف این نهاد از انتقال ماموریت‌های پدافندی به پهپادها خبر داد.

رونمایی از سامانه‌های جدید پدافند هوایی ارتش در رزمایش‌های آتی/ ماموریت‌های پدافندی به پهپادها منتقل می‌شوند

«پدافند هوایی، اولویت اول است» این سخن از فرمانده کل قوا را باید مهم‌ترین سند در بیان اهمیت پدافند هوایی دانست. بخشی که همواره باید بیدار و هوشیار باشد تا دشمنان نتوانند توطئه‌های خود علیه کشورمان را اجرایی کنند. پدافند هوایی ارتش در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان بخشی از نیروی هوایی ارتش فعالیت می‌کرد. اما، چند سال بعد یعنی از سال ۱۳۷۱ قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) مسئولیت هماهنگی فعالیت‌های پدافند هوایی ارتش و سپاه را عهده‌دار شد. این قرارگاه در سال ۱۳۸۷ زیر نظر ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت، اما در سال ۱۳۹۸ با مستقل شدن نیروی پدافند هوایی ارتش، به موقعیت بالادستی گذشته بازگردانده شد.

پدافند هوایی ارتش دستاوردهای بسیاری در حوزه‌های مختلف اعم از سامانه‌های دفاع موشکی و راداری داشته است. از میان این دستاوردها می توان به سامانه های باور ۳۷۳، خانواده مرصاد، صیاد، ۱۵ خرداد، تلاش و بسیاری دیگر اشاره کرد. البته برخی از این دستاوردها به صورت مستقل و برخی دیگر از طریق همکاری با صنعت دفاعی حاصل شده است. 

بر همین اساس و به مناسبت فرارسیدن دهم شهریور ماه روز پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با امیر سرتیپ دوم ستاد صمد آقامحمدی درباره آخرین دستاوردها، طرح‌های عملیاتی مشترک، آموزش و تحقیقات و موضوعات دیگری به گفت‌وگو پرداختیم.

امیر سرتیپ دوم ستاد صمد آقامحمدی متولد سال ۱۳۵۰ در تبریز است، تحصیلات خود را در دانشگاه های نظامی و غیر نظامی در مقطع دکتری تحصیل کرده که دوره دفاعی ملی نیز جزو تحصیلات وی است. امیر آقامحمدی عضو هیئت علمی دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) است و پیش از انتصاب به عنوان رئیس جهاد خودکفایی پدافند هوایی ارتش در معاونت آموزش و دانشگاه این نیرو حضور داشته است.

* سامانه‌های جدید پدافند هوایی ارتش در رزمایش های آتی آزمایش می‌شوند.

آقامحمدی: پس از فرمان تاریخی فرمانده کل قوا درباره تشکیل قرارگاه و نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران  یک تحول شگرف و معجزه‌آسا در همه زمینه ها رخ داد. اگر به ۱۴ سال قبل بازگردیم و روند پیشرفت ها را بررسی کنیم این روند معجزه‌آساست.

نیروی پدافند هوایی ارتش در حوزه تحقیقات و پژوهش دو بازوی اصلی دارد که عبارتند از؛ صنعت دفاعی و جهاد خودکفایی.

صنعت دفاعی محصولات و تجهیزات دفاعی را به دو راه اصلی یا از طریق سامانه های اطلاع رسانی خود و یا آوردن تجهیزات و تسلیحات در رزمایش ها به عرصه آورده و درباره آن ها اطلاع رسانی می کند. امروز می توانیم با افتخار اعلام کنیم که همه تجهیزات و تسلیحات مورد استفاده ما کاملاً بومی است.

اگر هم سلاحی به نام سلاح های قدیمی در رزمایش ها استفاده می شود، فقط قالب یا بدنه آن سلاح قبلی را دارد وگرنه داخل سلاح به طور کامل تغییر داده و همه اجزای آن بومی شده است.

سازمان جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش وظیفه تحویل سامانه های بومی مورد نیاز نیرو را برعهده دارد. از مرحله‌ای که سازمان جهاد خودکفایی با دستور تاریخی فرمانده معظم کل قوا که در آن زمان رئیس‌جمهور مسئولیت آن را بر عهده داشت، بنیان شکل گیری جهاد در نیروی هوایی سابق شکل گرفت. در آن زمان، قطعه سازی جزو ماموریت های ما بود و توان‌مان نیز به مرور ارتقا پیداکرده است.

توان جهاد خودکفایی در سال های اخیر به مرحله ساخت زیرسامانه‌ها و بروزرسانی و بومی‌سازی سامانه‌های موجود رسیده است. اکنون در مرحله ساخت سامانه سلاح های بومی هستیم. قرار است تا سامانه‌های جدید پدافند هوایی ارتش در رزمایش های آتی آزمایش شوند. انشاءالله با کمک خداوند بتوانیم در برابر فرمانده معظم کل قوا و مردم شهیدپرورمان روسفید شویم و سامانه های مذکور به درستی تحویل نیرو شوند.

صنعت دفاعی و سازمان جهاد خودکفایی پدافند هوایی ارتش از مرحله اینکه یک رادار صرف به تنهایی تحویل نیرو شود، عبور کرده‌ایم. امروز باید سامانه سلاح به نیرو تحویل بدهیم، ساخت سامانه راداری آرایه فازی سه بعدی که در سال های گذشته اعلام شد که در چرخه عملیاتی قرار دارد و ساخت سامانه های موشکی نیز اطلاع رسانی شده است.

امروز وظیفه داریم سامانه های راداری را با سامانه های موشکی، فرماندهی کنترل، جنگال، شنود الکترونیکی و زیرساخت‌های ارتباطی و پدافند غیرعامل را به درستی تجمیع (INTEGRATE) کنیم که در نهایت به عنوان یک سامانه سلاح پدافند هوایی در مرحله تست و راه اندازی به رزمایش تحویل داده و سپس به واحدهای عملیاتی تحویل بدهیم.

ما هم مرحله تحویل سامانه و هم ارتقای سامانه های قبلی را خواهیم داشت و اخبار خوشی را در آینده نزدیک اعلام می شود

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true