×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

 سرلشکر موسوی: دفاع مقدس الگویی از یکپارچگی ملت است

به گزارش حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی مصباح نیوز، سرلشکر امیر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: دفاع مقدس یک الگوی کامل از اراده، همت و یکپارچگی ملت برای ایستادگی و موفقیت است که همه‌ی این‌ها، اجزای تشکیل دهنده و نقش بسزایی در دفاع مقدس داشتند.

وی افزود: ارتش با کمک سپاه و این دو با یاری بسیج و این سه با همت جهاد سازندگی و نهایتاً با ایستادگی مردم و همچنین فرماندهی حضرت امام خمینی(ره) که از غیرت ملی نشأت می‌گرفت، معجزه قرن را آفریدند.

امیر موسوی گفت: اگرچه پیروزی در این جنگ نابرابر یک فتح‌الفتوح شبه معجزه بود، اما منظور من از معجزه قرن پیروزی در جنگ نیست بلکه آن نتایجی است که معادلات راهبردی جهان را تغییر داد و طرحی نو درانداخت. منظورمان آن شجره طیبه‌ای است که شاخه‌های آن به اقصی نقاط عالم سرکشیده و مکتب مقاومت در برابر نظام سلطه را در قلب و روح حق طلبان نشانده و سقوط خداناباوران حق ستیز را تسریع کرده است.

وی تأکید کرد: دو میلیون و ۵۰۰ هزار سرباز، ۲۱۷ هزار پایور و ۶۰ میلیارد دلار تجهیزات ارتش وارد جنگ شده و بیش از ۴۸ هزار شهید تقدیم انقلاب کردیم؛ چرا که نیروی زمینی از اولین روز در همه عملیات‌های پدافندی حضور تعیین کننده‌ای داشته است.

امیر موسوی ادامه داد: نقش هوانیروز ارتش در دوران دفاع مقدس بسیار تعیین کننده است، از اقدامات مؤثر شهید شیرودی و همرزمانش از اولین روز‌های جنگ تا عملیات مرصاد و انتقال مجروحان و حضور کارآمد در تمامی عرصه‌های دفاع مقدس بسیار قابل توجه است.

فرمانده کل ارتش تصریح کرد: پدافند هوایی با اعضای خود تمام عملیات ۸ ساله دفاع مقدس را اداره کرد به نحوی که در آن فضای متشنج هیچ فرودگاهی بسته نشد و در طول آن سال‌ها امنیت ۲ میلیون پرواز تأمین شد.

امیر موسوی ادامه داد: دفاع مقدس جمع چهره اشداء علی الکفاری انقلاب اسلامی در مقابل سلطه‌گران و رحمَاء بینهم در جمع مظلومان عالم است، چه خوب بود اگر می‌شد در یک جلسه از همه اجزای دفاع مقدس سخن گفت، از آن بسیجی تک تیرانداز تا سرلشکر فلاحی بالاترین مقام شهید نظامی دفاع مقدس، اگر می‌شد از گروه‌های کوچک شکار تانک تا بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات هوایی یعنی عملیات حمله به اچ ۳ سخن گفت چه خوب بود، از اولین پاسخ با ۱۴۰ فروند تا آخرین ضرب شست در مرصاد، از انهدام کامل نیروی دریایی دشمن توسط نیروی دریایی ارتش در ۶۷ روز تا تپه‌هایی که بیش از دو هزار روز دست به دست شدند و انفجار گلوله روی آن‌ها آنقدر بود که قدشان کوتاهتر شد، از چذابه‌ای که برای هر وجبش یک شهید تقدیم شد تا بازپس‌گیری خرمشهر که تا چشم کار می‌کرد دست‌های بالارفته‌ای بود و پارچه‌های سفید و فریاد الدخیل.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: از مقاومتی که شهر‌ها کردند در مقابل موشکباران و بمباران‌های ناجوانمردانه تا ساقط کردن بیش از ۷۰ فروند جنگنده در یک عملیات، از پاره کردن مغرورانه قطعنامه جلوی دوربین تا جمله ملتمسانه و اینک پذیرفتیم هر آنچه شما خواسته بودید. از روزی که دیوانه‌ای آمد سنگی انداخت و رفت تا طناب مرگی که به فرمان خداوند، شاه دزد به گردن دیوانه انداخت. افسوس که نمی‌شود در این زمان کوتاه این تابلوی شگفت را توضیح داد. نقاشی سحرآمیز دفاع مقدس آنقدر بیننده را محو جمال خود می‌کند که در توصیف تقریباً همه چیز را از یاد می‌برد.

وی ادامه داد: باور کنید از این کتاب قطور به جز برگی ورق نخورده است و گنج جنگ هنوز بکر و دست نخورده است، من در این فرصت کوتاه سعی می‌کنم به نمایندگی از خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان و رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاراتی را راجع به بخش ارتش در دفاع مقدس بیان کنم به این امید که سایر دوستان نقش بخش‌های دیگر را به خوبی تبیین کنند.

امیر موسوی ادامه داد: پدافند هوایی با شبکه فرماندهی و کنترل انحصاری خود، کل عملیات‌های مختلف هوایی و پدافند هوایی جنگ ۸ ساله را اداره کرد به طوری که در فضای جنگی و متشنج وخطرناک که بیشتر فضای کشور آتش به اختیار بود هیچ فرودگاهی بسته نشد و در طول جنگ ایمنی و امنیت بیش از دو میلیون پرواز غیرنظامی از لحظه ورود به کشور تا نشستن به فرودگاه‌ها با عبور از آسمان‌های کشور تأمین شد. با وجود حمله بیش از دو هزار باره صدام به جزیره خارک و پایانه‌های صدور نفت، دفاع جانانه پدافند هوایی باعث شد حتی یک روز جریان عبور نفت و اقتصاد جنگ مختل نشود.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هیچ یک از عملیات‌های رزمندگان اسلام بدون چتر پدافند هوایی انجام نشد، افزود: پدافند هوایی تنها یگانی بود که علاوه بر حضور در جبهه‌های حق علیه باطل در تمامی شهر‌ها و نقاط حساس و مهم با رژیم بعث می‌جنگید، همچنین کشف و شناسایی بیش از ۴۸ هزار هواپیما و بالگرد و انهدام ۶۵۲ فروند جنگنده در طول دفاع مقدس بخشی از کارنامه افتخارآمیز پدافند هوایی است.

امیر موسوی تصریح کرد: نیروی هوایی علاوه بر پشتیبانی هوایی تمامی عملیات‌های دوران جنگ و آسمان جنگ عملیات‌های ویژه‌ای نیز داشته است که هر کدام به دلیل تأثیر راهبردی، ارزش چندین عملیات بزرگ را دارند. عملیات کمان ۹۹ یا همان ۱۴۰ فروندی در همان روز اول باعث در هم ریختن محاسبات دشمن بعثی شد، عملیات حمله به الولید که پیچیده‌ترین عملیات هوایی است علاوه بر انهدام نیروی هوایی عراق در جنگ اراده‌ها ورق را به نفع نیروی هوایی ایران به هم زد.

وی بیان کرد: لازم به یادآوری است به گواهی اسناد موجود حامیان صدام دو بار در سال‌های ۶۲ و ۶۵ نیروی هوایی عراق را کاملاً بازسازی و نو کردند یعنی نیروی هوایی و پدافند هوایی ما موفق شدند دو نیروی هوایی دشمن را در طول جنگ منهدم کنند و با سه نیروی هوایی جنگیدند. خطوط مواصلاتی در طول جنگ و اسکورت ۱۰ هزار شناور تجاری و نفتکش و سالم به مقصد رساندن آن‌ها در حالی که اقتصاد ما وابسته به صدور نفت و واردات بود، اقدام راهبردی بسیار بزرگی محسوب می‌شود که هر چه زمان می‌گذرد عظمت و نقش آن در ایستادگی در برابر دشمن روشن‌تر خواهد شد.

فرمانده کل ارتش گفت: پس از جنگ نیز تا امروز، ارتش ضمن اجرای عملیات مردم‌یاری در حوادثی همچون زلزله، کرونا و غیره با استقرار نیروی زمینی در مرز‌های شرقی و غربی کشور از پایان جنگ تا امروز امنیت و آرامش مرز‌ها را با تلاش شبانه روزی و با تقدیم شهدای والامقام حفظ کرده است.

امیر موسوی حضور در دفاع از حرم و تقدیم چندین فرمانده شهید را بخش دیگری از اقدامات نیروی زمینی ارتش عنوان کرد و گفت: این اقدامات همزمان با دگرگونی و تحول در ساختار، سازمان، ارتقاء روز به روز و آمادگی رزمی این نیرو انجام شده است، پدافند همیشه بیدار که حتی یک ثانیه هم تعطیل بردار نیست، از پایان جنگ تاکنون با حفظ امنیت پرواز‌های خودی، هرگونه اشتباه و ورود به حریم ایران عزیز را با دقت رصد و جلوگیری کرده و می‌کند.

وی افزود: پدافند هوایی ارتش صاحب قوی‌ترین شبکه و سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات و یکی از برترین شبکه‌های امن اطلاعاتی و از اولین‌ها و برترین‌ها در حوزه فرماندهی و کنترل در منطقه است. نیروی هوایی با وجود آن که قبل از انقلاب کاملاً وابسته به مستشاران و قطعات وارداتی بود، موفق شد با اداره ۸ سال جنگ و پس از آن ضمن استمرار پرواز‌های شبانه‌روزی و دفاع از آسمان و گشت هوایی و نیز ناوگان ترابری خود را سر پا نگه داشته و هر مأموریت واگذاری را با سربلندی به سرانجام برساند.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: حضور نیروی هوایی در دفاع از حرم، مجموعه‌ای از ایمان و شجاعت است، دانش و تخصص، تجربه و مهارت که درباره آن در زمان مقتضی صحبت خواهیم کرد، نیروی دریایی به عنوان یک نیروی راهبردی همچنان پرچم اقتدار ایران را در اقیانوس‌ها دارا است و با اعزام ۶۹ ناوگروه به خلیج عدن و آب‌های آزاد پرچمدار و احیاگر تمدن دریایی کشور است.

امیر موسوی تصریح کرد: نیروی دریایی با حضور در مناطق کمتر برخوردار و نیز کمک به توسعه شهر‌ها و کانون‌های تمدنی سواحل مکران با استقرار چندین هزار نفر نیرو و خانواده‌های آن‌ها در شهر‌های میناب، جاسک، کنارک و … طلایه‌دار توسعه سواحل مکران شده است. به برکت این حضور امروز امنیتی که در دریا داریم برخلاف بسیاری از منطقه عاریه‌ای نیست، کاملا بومی و ساخت ایران است و با اتکاء به دانش و توانایی صنعتگران صنایع دفاعی ایجاد شده، دریا‌های ما امن بوده و حضور نمایشی ایادی استکبار و شیطان به سرکردگی آمریکای تروریست نمی‌تواند این امنیت مقتدرانه را خدشه‌دار کند.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ادامه داد: امروز استکبار جهانی ناچار است بایستد و خیزش تمدن ایران اسلامی به سمت دریا و اقیانوس‌های جهان و عرصه‌های اقتدارآفرین را در گام دوم انقلاب نظاره‌گر باشد؛ دشمن ناگزیر است ایرانی مستقل، آزاد، قدرتمند و اسلامی دانشمند را در مسیر رشد و توسعه شتابان تمدنی را نظاره‌گر باشد.

وی افزود: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت مقتدرانه به سمت احیای تمدن دریایی ایران اسلامی خواهد بود؛ ناوگان بزرگ هواپیما‌های بدون سرنشین ارتش با توانایی انجام ماموریت‌های متنوع عمودپرواز در دریا، شناسایی در زمین و دریا، بمب افکن، موشک انداز، رهگیری هوایی و انتحاری یک توان تکنیکی فوق العاده را ایجاد کرده که در روز واقعه هر دشمنی را ازمحاسبات غلط خود پشیمان خواهد کرد.

امیر موسوی گفت: ما برآنیم که ارتشی در شأن ملت ایران و در تراز بیانیه گام دوم انقلاب و شایسته پارکابی حضرت مهدی (عج) بسازیم و از اینکه فرمانده معظم کل قوا ما را شایسته پرچم فداکاری دانستند، خداوند بزرگ را شاکریم و از عنایات بزرگوارانه آن امام عزیز تشکر می‌کنیم. قدر این عنایت را به خوبی می‌دانیم و ارتش را شایسته نشان فداکاری حفظ خواهیم کرد. در کنار مردم خادمیم، بی منت و شاکر بر این خدمت. همچنین در مقابل دشمن شمشیر از میان برآمده ملت ایرانیم، سخت و آتشین و محکم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true